halibut fillet, olive oil, vegetable butter, garlic, shallot, paprika, oregano, basil, salt, black pepper, lemon, parsley, rice, butternut squash, broccolini
Pan-seared lemon garlic halibut fillet finished with fresh parsley and served over creamy butternut squash risotto with broccolini. Light, tender, and refreshing—the bright citrus perfectly complements the delicate fish while the velvety risotto brings richness and comfort to every bite.
Nutrition Facts
| Calories | 557.2 |
|---|---|
| Total Fat | 17.3 g |
| Saturated Fat | 2.4 g |
| Polyunsaturated Fat | 0.3 g |
| Monounsaturated Fat | 2.6 g |
| Cholesterol | 21.3 mg |
| Sodium | 29.3 mg |
| Potassium | 96.0 mg |
| Total Carbohydrate | 35.3 g |
| Dietary Fiber | 7.8 g |
| Sugars | 1.2 g |
| Protein | 27.7 g |
| Vitamin A | 0.5 % |
|---|---|
| Vitamin B-12 | 11.1 % |
| Vitamin B-6 | 4.8 % |
| Vitamin C | 11.1 % |
| Vitamin D | 0.0 % |
| Vitamin E | 0.6 % |
| Calcium | 6.0 % |
| Copper | 1.5 % |
| Folate | 1.1 % |
| Iron | 13.4 % |
| Magnesium | 1.6 % |
| Manganese | 1.1 % |
| Niacin | 6.6 % |
| Pantothenic Acid | 1.2 % |
| Phosphorus | 4.2 % |
| Riboflavin | 3.7 % |
| Selenium | 6.4 % |
| Thiamin | 1.4 % |
| Zinc | 7.4 % |
*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.